Hydrokéla sa zvykne označovať aj ako „vodný pruh“. Ide o stav, pri ktorom sa vo vnútri mieška nahromadí nadmerné množstvo tekutiny, čo vedie k jeho následnému opuchu. Hydrokéla sa vyskytuje u mužov akéhokoľvek veku, najčastejšie sa s ňou však stretávame najmä u novorodencov a u starších mužov.
Príčin vzniku hydrokély je viacero, najčastejšie k nej však dochádza v dôsledku infekcie, zápalu alebo poranenia semenníkov, v niektorých prípadoch sa však môže vyvinúť aj bez zjavného zdroja problému. Hydrokéla sa prejavuje ako opuch v oblasti mieška, pričom sa môže nielen zväčšovať, ale aj celkovo meniť svoju veľkosť.
Hydrokéla nemusí byť bolestivá a tak nemusí nijako ovplyvňovať každodenné mužské aktivity. V takýchto prípadoch jej liečba nie je nevyhnutná. Existujú však prípady, v ktorých sa chirurgický zákrok na odstránenie nadbytočnej tekutiny a na obnovenie normálneho stavu mieška odporúča. Vykonáva sa formou chirurgického zákroku, ktorého cieľom je odstrániť nadbytočnú tekutinu zvnútra mieška. Realizovať zákrok je možné buď formou otvorenej, alebo laparoskopickej chirurgie. V prípade otvorenej chirurgie urobí lekár v oblasti mieška malý rezný otvor, odstráni prebytočnú tekutinu z hydrokély a následne na to uzavrie kapsulu okolo semenníka tak, aby k opakovanej hydrokéle viac nedochádzalo. Menej invazívnou formou ošetrenia je laparoskopický zákrok, počas ktorého lekár urobí niekoľko malých otvorov v brušnej stene a vloží do nich tenký laparoskopický nástroj. Pomocou kamery a nástrojov na konci laparoskopu dokáže odstrániť prebytočnú tekutinu z hydrokély.
Liečba hydrokély prebieha v rámci jednodňovej chirurgie. Realizuje sa formou chirurgického zákroku, tzv. hydrokélektómie, ktorá zvyčajne prebieha pod celkovou anestéziou. Zákrok trvá zhruba 30 až 60 minút a po jeho absolvovaní sa pacient môže vrátiť domov. Nevyhnutný je však odpočinok a kľudový režim aj niekoľko dní po zákroku. Po vykonaní chirurgického zákroku môže lekár pacientovi odporučiť podpornú bandáž a dôležité je aj bavlnené spodné prádlo, ktoré nepodporuje vznik a rozširovanie infekcie. Väčšina mužov sa po hydrokelektómii zotavuje 2 až 3 týždne, kým sú opäť schopní vrátiť sa do normálneho života.
Hydrokelektómia je považovaná za bezpečný chirurgický zákrok, aj v jej prípade sa však môžu vyskytnúť riziká, na ktoré by mal dohliadnuť ošetrujúci lekár. Okrem masívnejšieho krvácania, ktoré si môže vyžadovať opätovnú operáciu, môže ranu ohroziť aj nepríjemná infekcia a počítať treba aj so zvýšenou bolesťou a opuchom operovaného miesta. Počas operácie tiež zriedkavo dochádza k poraneniu okolitých štruktúr, napr. blízkych ciev, nervov či semenníkových kanálikov, pričom problém môže nastať aj v súvislosti s recidívou hydrokély. Znamená to, že tekutina sa môže po operácii znova nahromadiť vo vnútri mieška a môže si vyžadovať ďalší operačný zákrok.
Cenník urologických
vyšetrení a zákrokov.
Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.