Análna trhlina, známa aj ako análna ragáda, fisura, trhlina konečníka je lineárne alebo hĺbkové poranenie resp. trhlina v sliznici okolo análneho otvoru. Ide o pomerne bežné ochorenie, ktoré môže spôsobovať bolesť a nepohodlie počas vyprázdňovania a počas iných aktivít súvisiacich s análnou oblasťou.
Hlavnou príčinou análnej trhliny je nadmerné napätie a trauma sliznice análneho kanála. Jednou z jej príčin je tuhá a tvrdá stolica, resp. zápcha, ktorá môže počas vyprázdňovania vyvolať nadmerné napätie v oblasti análneho svalu a sliznice a priamo tak prispieť ku vzniku trhlín. Ďalším z rizík môžu byť aj poruchy tráviaceho traktu ako napr. Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, rovnako však aj chronická hnačka, análny sex či pôrod, počas ktorých neraz dochádza k poraneniam a trhlinám v okolí análneho otvoru.
Prítomnosť análnej trhliny je sprevádzaná intenzívnou a ostrou bolesťou, ktorú pacient pociťuje počas vyprázdňovania a niekoľko minút či dokonca hodín po nej. Ďalšími typickými znakmi je aj pálenie, svrbenie a celkové nepohodlie v oblasti análneho kanála, či dokonca krvácanie, ktoré pacienti pozorujú najmä počas defekácie.
Chirurgická liečba análnej trhliny sa realizuje laserovým odstránením, ktoré spočíva v narezaní malej časti vnútorného zvierača. Vykonáva sa v krátkodobej celkovej anestéze a trvá približne 15-20 minút, je takmer bezbolestná a liečba má skoro 100 % úspešnosť.
Liečenie análnej trhliny je určené pre ľudí, ktorí v súvislosti s týmto problémom pociťujú bolesť a nepohodlie, ktoré ich obmedzuje v priebehu každodenného fungovania. Ak máte teda podozrenie na prítomnosť análnej trhliny, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Zdravotný stav je nutné konzultovať so svojím lekárom alebo proktológom, ktorý vám zadefinuje diagnózu a vzhľadom na váš prípad vám navrhne najvhodnejšiu liečebnú stratégiu.
Väčšina análnych trhlín sa najskôr lieči opatreniami súvisiacimi so zmenou životného štýlu, liekov na zmäkčovanie stolice a uvoľnenie zvierača. Ak však tento typ liečby neprináša želané výsledky, je nevyhnutné podstúpiť chirurgický zákrok.
Dôležité je, aby ste váš problém neváhali konzultovať s odborníkom už pri prvých príznakoch, bolestiach a pocitoch diskomfortu. Je totiž dôležité uvedomiť si, že ak trhlina prejde do chronicity, bude jej liečenie komplikovanejšie, bolestivejšie a v konečnom dôsledku aj časovo a finančne náročnejšie.
Operácia análnej trhliny sa vykonáva ako ambulantný zákrok a nevyžaduje si dlhodobú hospitalizáciu. Dĺžka rekonvalescencie sa líši v závislosti od použitej metódy a individuálneho stavu pacienta, vo všeobecnosti však netrvá viac ako 1 mesiac.
Tak ako každý chirurgický zákrok, aj operácia análnej trhliny je spojená s viacerými možnými rizikami. Patrí medzi ne aj infekcia a krvácanie, ktoré môžu predĺžiť bežnú dĺžku rekonvalescencie. Nepríjemnosti však môže spôsobiť aj nečakaná reakcia na anestéziu, ktorá sa prejavuje napr. alergickou reakciou.
Ako dôsledok poškodenia svalov svalového prsteňa v okolí análneho otvoru môže počas operácie dôjsť k rozvinutiu dočasnej alebo trvalej inkontinencie. Riziko jej vzniku je však veľmi nízke. V niektorých prípadoch sa stretávame aj s recidívou trhliny, ku ktorej dochádza najmä v prípadoch, ak nedôjde k zmene príčin, ktoré pôvodne viedli ku vzniku trhliny, napr. k opätovnému stvrdnutiu stolice.
Cenník proktologických
ošetrení a zákrokov.
Po odoslaní formulára vás budeme najneskôr do 2 pracovných dní kontaktovať, aby sme si dohodli termín, ktorý Vám bude vyhovovať.